شب امتحان
اخبار و مقالات

نکات قابل توجه در شب امتحان

شب امتحان:

برنامه ریزی درسی و زمانی برای مطالعه و مرور درس، ایجاد فضای آرامش و سکوت، تغذیه شب امتحان از اهمیت بالایی برخوردار است. آمادگی جسمانی و آمادگی روحی و روانی از نکات قابل توجهی هستند که در شب امتحان باید در نظر بگیریم . پس به اندازه کافی بخوابید و تغذیه مناسبی داشته باشید . دقت کنید که از لحاظ روانی باید به دور از تنش های عاطفی و مشاجره باشید.

سعی کنید با برنامه ریزی پیش بروید . حواستان باشد شب امتحان برای یادآوری مطالب درسی است نه یادگیری، پس مطالب را درطول سال بخوانید تا در شب امتحان فقط مرور کنید. هنگام خواندن نکته برداری کنید یا زیر نکات را خط بکشید تا قبل از امتحان نکات اصلی را مرور کنید . بعضی از دانش آموزان یک روش مطالعه خاصی را دنبال می کنند مثلا بلند درس می خوانند و یا هنگام درس خواندن راه میروند، یادتان باشد نیازی به ترک این عادت ها در شب امتحان نیست، به همان روش پیش بروید و ترک این عادت را برای بعداً بگذارید.

زمانی که حس می کنید یادگیری تان کم شده است سعی نکنید آن مطلب را تمام کنید ، همان موقع به خودتان استراحت بدهید . سعی کنید معلم خودتان باشید و نکات مهم را برای خود تدریس کنید و روی قسمت هایی که فکر میکنید سوال امتحانی هستند تمرکز بیشتری داشته باشید.

از خودتان امتحان بگیرید. یادتان باشد هرچه قدر معلم سخت‌گیرتری باشید به نفع تان هست چون مطالب را با دقت بیشتری بررسی می‌کنید. ما از قبل سوالات را در قالب کارآزمون‌هایی در کتاب های کمک درسی و آموزشی انتشارات بنی هاشمی برای شما آماده کرده ایم ، پاسخنامه را هم داخل سایت قرار دادیم تا کار برای شما ساده تر شود.

چه چیزی بخوریم؟

تغذیه در شب امتحان جز مسائلی هست که نباید به راحتی از آن گذشت. فقط حواستان باشد پرخوری نکنید . خوردن شیر و خرما، دمنوش گل، گاو، زبان میتواند استرس را از شما دور کند. از غذاهای چرب دوری کنید و اگر میخواهید موقع امتحان خواب آلود و کسل نباشید از خوردن کربوهیدرات ها(همان قند ها و نشاسته) به مقدار زیاد خودداری کنید. پس اگر غذای برنجی نخورید به خودتان کمک زیادی کرده اید. سعی کنید از غذاهایی که پروتئین و آهن و روی دارند مثل ( گوشت، مرغ، ماهی و…) استفاده کنید چون کمک زیادی در تقویت حافظه و بالا رفتن توانایی یادگیری می‌کند. برای راحت خوابیدن یک لیوان شیرگرم بخورید و تا ۶ساعت قبل از خواب سراغ قهوه و نوشابه های گازدار نروید . برای میان وعده ها هم میوه و سبزیجات بخورید تا تغذیه شما در شب امتحان همه جوره تضمین شده باشد.

حالا میرسیم به قسمت خوشمزه امتحان، صبحانه چی بخوریم؟

برای صبحانه پروتئین (تخم مرغ آب پز و پنیر کم چرب ) بخورید. عسل و کنجد در وعده صبحانه به تقویت حافظه و به خاطر آوردن مطالب درسی کمک می کند . خوردن آبمیوه طبیعی مثل آب پرتقال هم باعث شادابی و نشاط شما میشود . البته فراموش نکنید چای را نمی شود حذف کرد، چون نوشیدنی هایی مثل چای، قهوه تمرکزتان را بالا می برد . صبح به موقع بیدار شوید و وسایل امتحان را از شب قبل آماده کنید تا با عجله صبحانه نخورید .

افکار منفی ممنوع:

افکار منفی را از خودتان دور کنید و به این فکر کنید که به اندازه ای که در توانتان بود تلاش کردید پس از نتیجه هرچیزی که باشد راضی باشید . با دوستانی که در عملکرد خود اغراق میکنند و به شما استرس میدهند صحبت نکنید. قبل از امتحان از دوستان خود سوال نپرسید و نکات دانش آموزان دیگر را مطالعه نکنید ، مطمئناَ روش نکته برداری آن ها با شما فرق میکند و قبل از امتحان گمراهتان می کنند و باعث ایجاد نگرانی میشود . بعد از امتحان به نمره و نتیجه فکر نکنید به خودتان ایمان داشته باشید .

من میتوانم…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *